Döküman Ekleme Çıkarma

 

1.Buraya tıklayarak siteye giriş yolları izlenir ve siteye giriş yapıldıktan sonra döküman ekleme çıkarma işlemleri için altaki yollar izlenmelidir.

2.Gelen ekrandan Content sekmesinden Documents&Files seçilir.

1

3.Açılan ekranda web sitesinin her sayfasında olan doküman kütüphanesinin listeli hali çıkar. Bu listede olan kütüphanelerden hangisine doküman ekleyip çıkarmak istiyorsanız onu seçmeniz gerekmektedir.


2

4.Başlıklardan birini seçildiğinde o kütüphanede olan dosyalar görülür.

Screenshot at Eyl 11 15-43-22

5.Kütüphanedeki bir dokümanı kaldırmak istediğinizde yanındaki küçük kareye tıklayarak onu seçili hale getirmeniz gerekmektedir. Ardından More actions sekmesinden Unpublish documents seçilmelidir.

Screenshot at Eyl 11 15-50-37

6.Kütüphaneye yeni bir doküman eklemek istiyorsanız Upload documents or other files seçilmelidir.

7

7.Gelen ekrandan Select document from your computer seçilir ve istenilen dosya eklenir.

6

8. Mozaik'te Pages kısmına geri dönülür ve eklediğiniz dosyayı görmek istediğiniz sayfa seçilir. Bu dökümanda örnek olarak Avrupa Araştırma Konseyi sayfasını seçtik.

8

9. Sayfaya tıklayıp girdikten sonra gelen ekranın sağ kısmında bulunan Drag widgets'lar içerisinden Download list'i tıklayıp sürükleyerek dosyaları görmek istediğiniz yere bırakıyoruz. Böylece sayfaya Download list'i eklemiş olduk.

9

10. Download list'i ilk eklediğimizde sayfaya yüklenmiş tüm dosyaları gösterecek şekilde bir liste gösterir. Bunu değiştirmek için Edit yazısına tıklıyoruz.

10

11. From selected library seçeneğini işaretledikten sonra hangi dosyalarını göstermesini seçmek için Choose butonuna tıklıyoruz.
11

12. Göstermek istediğimiz kütüphanelerden istediğinizi seçip Done selecting butonuna tıklıyoruz.

12

13. Seçtiğimiz kütüphane'nin ismi From selected library yazısının altında gelir. Bunu gördükten sonra Save butonuna tıklıyoruz.

13

14. Download list'te gösterilen dosyalar seçtiğimiz kütüphaneye yüklenmiş olan dosyalar oldu. Sol üstten Publish butonuna basıp sayfada yaptığımız deişikliği kaydetmiş ve yayına geçirmiş oluyoruz.

14