Sıkça Sorulan Sorular

İçerik Yönetim Sistemi Sıkça Sorulan Sorular

Menü düzenleme yetkisi tanımlanabilir mi?
Yetkilendirme işlemi menünün tamamını kapsamaktadır. Sadece Menü İşlemleri yetkisine sahip kullanıcı menü işlemlerini yapabilir. Menü içerisindeki başlıklar ayrı yetki derecelerine sahip değildir.

Siteyi düzenleyecek kullanıcıları kim yetkilendirebilir?
Menü altında yer alan Yetkilendirme bağlantısıyla ulaşacağınız sayfada site yönetim, düzenleme ve güncelleme işlemlerini yapacak kullanıcıları ekleyebilir, sayfa erişim yetkilerini tanımlayabilirsiniz.

Belgelerin son güncelleme tarihleri belge üzerinde ve menü ağacında gösterilebilinir mi?   
Belgeleri siteye eklerken vereceğiniz ismin yanına tarih belirtebilirsiniz. Belgeler sistemde arşivlenmemektedir.

Arşive nasıl ulaşabilirim?
Her sayfanın altında yer alan Arşiv Göster bağlantısıyla ulaşacağınız sayfada yapılan güncellemeleri ve sayfanın eski sürümlerini görüntüleyebilirsiniz.

Duyuruları görme yetkisi farklı gruplara göre düzenlenebilir mi?  
Duyurular site görme yetkisindeki tüm kullanıcılar tarafından görüntülenebilir.

Duyuruları belge veya sayfa ile ilişkilendirmek mümkün mü? 
Sayfa Düzenle bağlantısıyla ulaşacağınız sayfada DUYURU seçeneği bulunmaktadır. Bu seçimi yaptığınızda ana sayfada görünmesini istediğiniz duyuruyu yazabilirsiniz. Böylece sayfanız duyuru şeklinde de görüntülenecektir.

Sayfa izleme yetkisi ayrımı nasıl yapılıyor?
Öğrenciler İTÜ Kullanıcısı grubundadır. Siteye eklenen sayfa ve duyurular iki şekilde erişime açılmıştır;

• Herkese açık: Tüm site ziyaretçileri tarafından görüntülenebilir.
 Sadece İTÜ mensuplarına açık: Sayfaları görebilmek için ziyaretçilerin İTÜ kullanıcısıyla siteye giriş yapmaları gerekmektedir.

Silinen sayfalara daha sonra ulaşmak mümkün mü?
Arşivleme işlemi sadece sayfa üzerinde yapılan güncellemelerin KAYDET butonuna basılmasıyla olmaktadır. Her Kaydet tıklaması yeni bir sayfa sürümü oluşturur ve sadece güncelleme öncesi versiyonlar arşivlenir. Silinen sayfalara erişim mümkün olmayacaktır.

Sol menünün silinmesi durumunda yapılan değişiklikler geri alınabilir mi? 
Menü işlemleri arşivlenmemektedir. Sadece kullanıcı yetkilendirmesi yapılarak menüye müdahale edecek kişileri belirleyebilirsiniz.

Sayfa başlık, resim ve renklerinde tip değişiklikler yapılabilinir? 
Sayfa başlığı ve şablon renkleri standarttır ve değişiklik yapılamaz. Ancak içerik üzerinde editörü kullanarak ara başlıklarda veya diğer düzenlemelerde kendi tercihlerinizi uygulayabilirsiniz.

Web sitenizde logonuzun bulunduğu alana birim ve bölümünüzle ilgili görsellerin yerleştirilmesi için görselleri Bilgi İşlem Dairesi’ne e-posta ile ulaştırmanız gerekmektedir. Göndereceğiniz görsellerin yüksek çözünürlükte olması ve telif koşullarına uyması gerekmektedir.

İletişim sayfasına gelecek soruları kimler görebilir?
İletişim sayfasına gönderilen sorular site yöneticileri arasında “İletişim İşlemleri” yetkisine sahip olan kullanıcılar tarafından görüntülenebilmektedir. Sadece bu yetkideki kullanıcılar soruları yanıtlayabilir.